Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Kontakt więźniów ze światem zewnętrznym

Kontakt więźniów ze światem zewnętrznym

  1. Zakład Karny – miejsce mocnych wrażeń
  2. Osadzony, jako skazany
  3. Tymczasowo aresztowany
  4. Kontakt z osobami osadzonymi

Zakład Karny – miejsce mocnych wrażeń

Oczywistym jest, czym zajmują się w Polsce zakłady karne i kogo się w nich umieszcza. Jak jednak wygląda kontakt osadzonych ze światem zewnętrznym? Wszystko zależy od statusu konkretnego więźnia.

Osadzony, jako skazany

Terminem osadzony określa się generalnie wszystkie osoby, które z mocy prawa przebywają w zakładzie karnym na podstawie decyzji odpowiednich organów. Wyróżnia się jednak dwa typy osadzonych, z których pierwszym jest skazany. Skazanym jest osoba, która popełniła przestępstwo zarzucane jej przez oskarżyciela publicznego i została wskutek tego skazana prawomocnym wyrokiem sądu na karę bezwzględnego pozbawienia wolności. Prawomocność oznacza niemożność odwołania się od wyroku danej instancji, a więc wzruszenia wyroku. Innymi słowy skazany to ktoś, kto musi karę pozbawienia wolności wykonać w warunkach zamkniętych.

Tymczasowo aresztowany

W zakładach karnych przebywają również tymczasowo aresztowani. O tym środku zapobiegawczym była już mowa w poprzednich opracowaniach, ale jedynie wspomnieć należy, iż tymczasowe aresztowanie stosuje na wniosek prokuratora sąd na etapie postępowania przygotowawczego. Taka osoba również trafia do zakładu karnego i oczekuje w izolacji na proces.

Kontakt z osobami osadzonymi

Kontakty z osobą skazaną regulują wewnętrzne przepisy danego zakładu karnego. Najczęściej jednak nie tylko członkowie rodziny, ale też i znajomi mogą odwiedzać skazanych po uprzednim umówieniu wizyty z administracją zakładu karnego. Takie spotkanie trwa najczęściej maksymalnie 1 godzinę zegarową. Skazani mają także do dyspozycji telefon stacjonarny – aby go używać należy w godzinach udostępnienia telefonu ustawić się w kolejce wraz z innymi więźniami i poczekać na swoją kolej. Po ostatnich zmianach w kwestii powyższego osadzony winien mieć wyłącznie 10 minut dziennie na rozmowy.

Inaczej sprawa przedstawia się w odniesieniu do tymczasowo aresztowanych. Aby mógł on korzystać z telefonu musi uzyskać zgodę prokuratora lub sądu – jeśli areszt trwa przez postępowanie sądowe. Organy te wydają zgodę na korzystanie z aparatu telefonicznego w odniesieniu tylko i wyłącznie do jednej osoby. Do każdej, kolejnej osoby konieczny jest odrębny wniosek i wydanie odrębnego zarządzenia. Niestety, prokurator lub sąd mogą odmówić tymczasowo aresztowanemu na kontakt z daną osobą z uwagi na dobro postępowania. Podobne rygory zachodzą w odniesieniu do widzeń z tymczasowo aresztowanym. Konieczne jest złożenie do prokuratora lub sądu wniosku o wyrażenie zgody na widzenie i oczekiwanie na zarządzenie. Podobnie jak i przy kontakcie telefonicznym organy te mają prawo wydać decyzję odmowną. Obrońcy także muszą wystąpić o zgodę na kontakt telefoniczny i każdorazowo o widzenie. Nie przewidziano regulacji, pozwalających na wydanie zgody na wielorazowe widzenia, chociaż w praktyce zdarzają się przypadki, iż prokurator lub sąd zgadzają się na kilka widzeń.

Powyższe może wydawać się mocno rygorystyczne, lecz należy pamiętać, iż mamy do czynienia z faktycznym pozbawieniem wolności, które takim rygorom musi podlegać.

mecenas Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Najnowsze wpisy

Szokujące! Rodzice są zmuszani do wpłat na Radę Rodziców
29 września 2024
Uwaga Uczniowie! Czy nauczyciel może wystawić kartkówkę za karę?
29 września 2024
Czy szkoła może decydować o Twoim wyglądzie? Dowiedz się, gdzie kończą się granice szkolnych zasad!
22 września 2024
Logo Małopolska

Projekt finansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.