Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Cyberprzestępczość. Czym jest skimming?

Cyberprzestępczość. Czym jest skimming?

Skimming to kolejny rodzaj cyberprzestępstwa . Skimming dotyczy kradzieży środków pieniężnych poprzez sklonowanie danych z karty bankomatowej podczas transakcji wykonywanej przy użyciu terminalu płatniczego, w trakcie wpłacania lub wypłacania gotówki bezpośrednio w bankomacie. Przestępcy, tworząc zakłamany obraz terminali czy pulpitu, na którym umieszczona jest klawiatura używana przez nas podczas operacji bezgotówkowej, wyłapują ustalony przez nas kod PIN. Inną metodą stosowaną przez cyberprzestępców jest zeskanowanie danych wprost z paska magnetycznego umieszczonego na karcie bankomatowej. Informacje te umieszcza się na duplikacie karty, dzięki czemu z łatwością można się nią posługiwać i nielegalnie pozyskiwać środki pieniężne.

  1. Kto i kiedy może paść ofiarą skimmingu?
  2. Jak się chronić przed skimmingiem?
  3. Skala skimmingu w Polsce

Kto i kiedy może paść ofiarą skimmingu?

Skimming jest to przestępstwem o charakterze powszechnym, a zatem odnoszącym się do każdej jednostki posługującej się w obrocie kartą płatniczą. Łatwość popełnienia tego przestępstwa sprzyja coraz częstszej jego powtarzalności. Do skimmingu może dojść w takich miejscach jak sklep, restauracja, hotel, bar itp., czyli wszędzie tam, gdzie będziemy używać płatności bezgotówkowej. Jak już wcześniej wspomniano, skimming dotyczy korzystania z bankomatów. Brak użycia cyfrowego hasła (kod PIN) nie chroni naszej karty przed zainfekowaniem, ponieważ transakcje bez jego użycia mogą być poddane skimmingowi. Warto zaakcentować także, że w przypadku posiadania przez właściciela konta bankowego otwartego limitu wypłaty środków pieniężnych przy użyciu karty płatniczej, cyberprzestępca może nie tylko do końca „wyczyścić” stan konta, ale dodatkowo zaciągnąć kredyt bankowy!

Jak się chronić przed skimmingiem?

Przede wszystkim nie możemy oddawać naszej karty bankomatowej w niepowołane ręce, np. pracownika sklepu, który tłumaczy się brakiem połączenia w portalu. Wówczas może bowiem dojść do przekopiowania danych z paska magnetycznego, co jest działaniem bardzo rozpowszechnionym.

Jak jeszcze można chronić się przed skimmingiem? Najlepiej płacić zbliżeniowo i przede wszystkim ustalić dzienny limit wypłaty gotówkowej na karcie na niezbyt wygórowanym poziomie. Warto także zaopatrzyć się w specjalne etui zagłuszające sygnały NFC i RFID. Nie należy także nosić przy sobie kodu PIN do karty. To statystycznie najczęściej popełniany błąd. Zgubienie notesu czy kartki z kodem PIN ułatwia pracę potencjalnym sprawcom przestępstwa.

By nie paść ofiarą skimming, swoją uwagę należy skupić także na bankomatach, które mogą w swojej obudowie mieścić skrytki. Najlepiej wybierać te zlokalizowane w pobliżu placówki bankowej, będącej oryginalnym bankomatem danego banku. Podczas wizyty w instytucji bankowej można również dezaktywować pasek magnetyczny karty płatniczej.

Skala skimmingu w Polsce

Skimming w ostatnich latach zyskał na sile. Według danych statystycznych ujawnionych przez Narodowy Bank Polski w 2020 roku cyberprzestępcy uszczuplili majątek Polaków w łącznej wysokości ok. 38,5 mln złotych. Rok później aż o 57,6 mln złotych, co przesądza o znacznej powszechności i niebezpieczeństwie skimmingu. Przestępcy wymyślają coraz to nowsze metody na wyłudzenie w ten sposób pieniędzy, a także okazują się w tej metodzie najbardziej skuteczni.