Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Rodzaje cyberprzestępczości w Polsce

Jak wspomniano w artykule o cyberprzestępczości, jej rozwój nie ominął naszego kraju. Niestety w dalszym ciągu wykrywalność ruchów cyberprzestępców w Polsce, a co za tym idzie, zwalczanie cyberprzestępczości jest w dużej mierze niezwykle utrudnione. Oto rodzaje cyberprzestępczości w Polsce. Warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi przestępstwami, by móc skutecznie się przed nimi chronić. 

  1. Cyberprzestępczość – definicja
  2. Przykłady i rodzaje cyberprzestępczości w Polsce
  3. Cyberprzestępczość – statystyki

Cyberprzestępczość – definicja

W polskim systemie prawnym nie ma legalnej definicji cyberprzestępstwa. Według Komisji Wspólnot Europejskich za definicję cyberprzestępczości można przyjąć czyny przestępcze dokonane przy użyciu sieci łączności elektronicznej i systemów informatycznych lub skierowane przeciwko takim sieciom, lub systemom. Czym zatem w praktyce jest cyberprzestępczość? Otóż to nic innego jak wypełnianie znamion określonego typu czynu zabronionego za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Cyberprzestępstwa w zależności od ich rodzaju i osoby sprawcy charakteryzują się różnym stopniem nasilenia, trudnym do zidentyfikowania celem ataku oraz częstokroć niemożliwym do ustalenia sprawcą.

Przykłady i rodzaje cyberprzestępczości Polsce

Od lat niezmiennie najpopularniejszą metodą wyłudzania środków pieniężnych pozostaje chwyt na aukcję internetową. Popularne serwisy, które oferują kupno i sprzedaż produktów poprzez sieć dostarczają oszustom możliwość na szybkie i nielegalne wzbogacenie. Zamieszczane przez nich oferty sprzedaży zwykle kuszą atrakcyjną ceną, dodatkowym wyposażeniem, szybką dostawą zakupionego towaru itp. Niestety po przesłaniu środków pieniężnych kontakt z odbiorcą urywa się, a ofiara pozostaje bez pieniędzy oraz bez wymarzonego gadżetu. Konta, z których wystawiane są owe przedmioty, coraz częściej poddawane są kontroli przez pracowników serwisów internetowych. Z uwagi jednak na ich mnogość pełne zagwarantowanie bezpieczeństwa jest niemożliwe.

Wykradanie środków pieniężnych poprzez tworzenie fałszywych stron pośredników przelewów online to kolejny rodzaj cyberprzestępstwa, które w Polsce znajduje się na topie niechlubnej listy. Ten rodzaj cyberprzestępstwa jest także wykorzystywany przy okazji dokonywania zakupów przez Internet. Najczęściej podrobieniu ulegają strony internetowe takie jak: Przelewy24 czy PayU. Wszystko po to, by stworzyć zakłamany obraz rzeczywistości i skłonić ofiarę do wykonania przelewu, tak by ta nie podejrzewała, że pieniądze finalnie nie trafią do obranego przez nią odbiorcy, a do przestępcy.

Innym rodzajem przestępczości wirtualnej w Polsce jest phishing . To przestępstwo, które polega na wyłudzeniu danych służących do logowania w serwisach bankowości elektronicznej.

Równie powszechnym i niebezpiecznym przestępstwem jest malware, które popełniane jest dzięki zainstalowaniu złośliwego oprogramowania. Niemniej szkodliwym rodzajem cyberprzestępstwa jest także odmiana stalkingu, czyli tzw. cyberstalking. Przestępstwo to polega na nękaniu za pomocą wiadomości i zdjęć przesyłanych przez komunikatory internetowe bez bezpośredniej obecności ofiary i agresora.

Cyberprzestępczość – statystyki

Dalszy postęp technologiczny z pewnością umożliwi jeszcze większej grupie społeczeństwa szerszy dostęp do Internetu, co potencjalnie może przynieść także negatywny skutek w postaci wzrostu cyberprzestępczości w skali Polski i świata. Statystyki dotyczące cyberprzestępczości pokazują, że w ostatnich dziesięciu latach poziom przestępstw popełnianych na odległość wzrósł o blisko 1000%! Przyjmuje się, że z każdym kolejnym rokiem ta liczba może się zwiększać. Dlatego też działalność rozpoczynają różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia czy prywatne przedsiębiorstwa, których celem jest uaktywnienie jednostek i ich nastawienie na unikanie zagrożeń w sieci tj. czynne uświadamianie osób korzystających na co dzień z Internetu. Ważnym punktem jest także tworzenie organów, w tym państwowych (np. Wydział do walki z cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie) odpowiedzialnych za wykrywanie cyberprzestępczości oraz strzeżenie bezpieczeństwa w sieci.