Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Rodzaje cyberprzestępczości w Polsce

Jak wspomniano w artykule o cyberprzestępczości, jej rozwój nie ominął naszego kraju. Niestety w dalszym ciągu wykrywalność ruchów cyberprzestępców w Polsce, a co za tym idzie, zwalczanie cyberprzestępczości jest w dużej mierze niezwykle utrudnione. Oto rodzaje cyberprzestępczości w Polsce. Warto zapoznać się z najczęściej popełnianymi przestępstwami, by móc skutecznie się przed nimi chronić. 

  1. Cyberprzestępczość – definicja
  2. Przykłady i rodzaje cyberprzestępczości w Polsce
  3. Cyberprzestępczość – statystyki

Cyberprzestępczość – definicja

W polskim systemie prawnym nie ma legalnej definicji cyberprzestępstwa. Według Komisji Wspólnot Europejskich za definicję cyberprzestępczości można przyjąć czyny przestępcze dokonane przy użyciu sieci łączności elektronicznej i systemów informatycznych lub skierowane przeciwko takim sieciom, lub systemom. Czym zatem w praktyce jest cyberprzestępczość? Otóż to nic innego jak wypełnianie znamion określonego typu czynu zabronionego za pomocą środków komunikacji elektronicznej. Cyberprzestępstwa w zależności od ich rodzaju i osoby sprawcy charakteryzują się różnym stopniem nasilenia, trudnym do zidentyfikowania celem ataku oraz częstokroć niemożliwym do ustalenia sprawcą.

Przykłady i rodzaje cyberprzestępczości Polsce

Od lat niezmiennie najpopularniejszą metodą wyłudzania środków pieniężnych pozostaje chwyt na aukcję internetową. Popularne serwisy, które oferują kupno i sprzedaż produktów poprzez sieć dostarczają oszustom możliwość na szybkie i nielegalne wzbogacenie. Zamieszczane przez nich oferty sprzedaży zwykle kuszą atrakcyjną ceną, dodatkowym wyposażeniem, szybką dostawą zakupionego towaru itp. Niestety po przesłaniu środków pieniężnych kontakt z odbiorcą urywa się, a ofiara pozostaje bez pieniędzy oraz bez wymarzonego gadżetu. Konta, z których wystawiane są owe przedmioty, coraz częściej poddawane są kontroli przez pracowników serwisów internetowych. Z uwagi jednak na ich mnogość pełne zagwarantowanie bezpieczeństwa jest niemożliwe.

Wykradanie środków pieniężnych poprzez tworzenie fałszywych stron pośredników przelewów online to kolejny rodzaj cyberprzestępstwa, które w Polsce znajduje się na topie niechlubnej listy. Ten rodzaj cyberprzestępstwa jest także wykorzystywany przy okazji dokonywania zakupów przez Internet. Najczęściej podrobieniu ulegają strony internetowe takie jak: Przelewy24 czy PayU. Wszystko po to, by stworzyć zakłamany obraz rzeczywistości i skłonić ofiarę do wykonania przelewu, tak by ta nie podejrzewała, że pieniądze finalnie nie trafią do obranego przez nią odbiorcy, a do przestępcy.

Innym rodzajem przestępczości wirtualnej w Polsce jest phishing . To przestępstwo, które polega na wyłudzeniu danych służących do logowania w serwisach bankowości elektronicznej.

Równie powszechnym i niebezpiecznym przestępstwem jest malware, które popełniane jest dzięki zainstalowaniu złośliwego oprogramowania. Niemniej szkodliwym rodzajem cyberprzestępstwa jest także odmiana stalkingu, czyli tzw. cyberstalking. Przestępstwo to polega na nękaniu za pomocą wiadomości i zdjęć przesyłanych przez komunikatory internetowe bez bezpośredniej obecności ofiary i agresora.

Cyberprzestępczość – statystyki

Dalszy postęp technologiczny z pewnością umożliwi jeszcze większej grupie społeczeństwa szerszy dostęp do Internetu, co potencjalnie może przynieść także negatywny skutek w postaci wzrostu cyberprzestępczości w skali Polski i świata. Statystyki dotyczące cyberprzestępczości pokazują, że w ostatnich dziesięciu latach poziom przestępstw popełnianych na odległość wzrósł o blisko 1000%! Przyjmuje się, że z każdym kolejnym rokiem ta liczba może się zwiększać. Dlatego też działalność rozpoczynają różnego rodzaju fundacje, stowarzyszenia czy prywatne przedsiębiorstwa, których celem jest uaktywnienie jednostek i ich nastawienie na unikanie zagrożeń w sieci tj. czynne uświadamianie osób korzystających na co dzień z Internetu. Ważnym punktem jest także tworzenie organów, w tym państwowych (np. Wydział do walki z cyberprzestępczością KWP w Rzeszowie) odpowiedzialnych za wykrywanie cyberprzestępczości oraz strzeżenie bezpieczeństwa w sieci.

mecenas Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Najnowsze wpisy

Szokujące! Rodzice są zmuszani do wpłat na Radę Rodziców
29 września 2024
Uwaga Uczniowie! Czy nauczyciel może wystawić kartkówkę za karę?
29 września 2024
Czy szkoła może decydować o Twoim wyglądzie? Dowiedz się, gdzie kończą się granice szkolnych zasad!
22 września 2024
Logo Małopolska

Projekt finansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.