Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com
  • Co to jest FOMO?
  • Czym spowodowane jest FOMO?
  • Jak rozpoznać objawy FOMO?

Co to jest FOMO?

Wyjaśnienie tego pojęcia odnosi się do języka angielskiego i tłumaczy się je jako „fear of missing out”, czyli dosłownie strach przed utratą czegoś ważnego, istotnego, w tym przypadku niecodziennej i zaskakującej informacji. Najczęściej osoba cierpiąca na FOMO nie zdaje sobie sprawy z trapiącej ją dolegliwości, gdyż jej objawy mogą być niezauważalne nie tylko dla niej samej, ale także dla otoczenia w jakim przebywa. Zwykle osoba chorująca na FOMO bardzo często posiada przy sobie nośnik informacji, czy to w postaci telefonu, tabletu, czy komputera, na których na bieżąco weryfikuje stan wiadomości przekazywanych w mediach, zarówno w odniesieniu do aspektów politycznych, społecznych, czy sportowych. Objawem FOMO nie jest jednak sprawdzanie wiadomości z kraju i ze świata, ale całodzienne doszukiwanie się nowych wieści, np. poprzez częste zerkanie na ekran smartfona celem zauważenia nowego komunikatu, czy powiadomienia.

Czym spowodowane jest FOMO?

Zjawisko to z pewnością wynika z wielości informacji jakie przekazywane są społeczeństwu w szeroko dostępnych mediach, a które nie koniecznie są nam wyświetlane w momencie, kiedy chcemy zaczerpnąć wiedzy na dany temat, ale nawet w sytuacji gdy przebywając w miejscu ogólnie dostępnym, wiadomości te pojawiają się mimowolnie, poprzez ich przedstawianie na telebimach, czy na dużych ekranach w sieciach handlowych bądź restauracjach. Nawet sięgając po telefon w celu sprawdzenia pogody, czy wiadomości tekstowej jaką otrzymaliśmy, mając włączoną dostępność transferu danych sieci komórkowej, na wyświetlaczu komórki, pojawią się nam wiadomości, których wcale nie szukaliśmy, ale które odruchowo odczytujemy.

Jak rozpoznać objawy FOMO?

Osoby cierpiące na syndrom tej choroby są w stanie odblokować ekran swojego telefonu w ponadprzeciętnej ilości, przekraczającej nawet 500 razy dziennie tylko po to by zobaczyć, czy nie mają komunikatu o interesującej ich treści. Nadto, chorujący nie mogą najczęściej skupić uwagi na rozmowie, czy danym zadaniu tylko dlatego, że poszukują nowych wieści i wokół tego tematu koncentrują swoje myśli. Przeciwieństwem do FOMO jest JOMO, czyli stan w którym celowo unikamy określonych informacji, usuwamy je, pomijamy przed ich odczytaniem, a nawet blokujemy, gdyż czujemy się zbombardowani wielością zaskakujących nas wiadomości.