Nieudana koloryzacja włosów to prawdziwy koszmar – zamiast wymarzonego odcienia, w lustrze widzisz niepożądane refleksy, zbyt ciemny ton lub całkowicie inny kolor, niż oczekiwałaś. Co zrobić, gdy wizyta u fryzjera kończy się kolorystyczną katastrofą? Spokojnie, to jeszcze nie koniec świata!
W tym artykule podpowiem Ci, jakie kroki musisz podjąć, aby naprawić nieudany efekt i odzyskać piękne, zdrowo wyglądające włosy. Wizyta u fryzjera powinna być przyjemnością, ale zdarzają się też wpadki! Podczas tej wizyty oddajemy swoje włosy w ręce profesjonalistów, oczekując dobrego efektu. Bardzo często zdarzają się jednak sytuacje, gdzie końcowy efekt nie spełnia naszych oczekiwań oraz jesteśmy zawiedzeni. Jednym z najczęstszych problemów, które pojawiają się jest uzyskanie innego koloru włosów, niż ten zamierzony. Oczywiście, każdą taką sytuację należy rozpatrywać indywidualnie. Błąd może wynikać z nieprawidłowo dobranej farby, niewłaściwego jej nałożenia, a także z nieporozumienia między klientem a fryzjerem. I niewątpliwie w głowie rodzi się pytanie: „co teraz?” Czy możemy domagać się poprawy koloryzacji? Czy możemy domagać się zwrotu w kosztu w koloryzacji?
W naszym prawie, usługi fryzjerskie podlegają przepisom dotyczącym umów o dzieło oraz umów o świadczenie usług. Oznacza to, że fryzjer przyjmując umowę zobowiązuje się do tego, aby wykonać zabieg zgodnie zasadami sztuki fryzjerskiej i w sposób odpowiadający jego ustaleniom z klientem.
Czy klient może nie zapłacić za usługę, z której jest niezadowolony?
Na to pytanie pomoże nam odpowiedzieć artykuł 627 Kodeksu Cywilnego, który mówi, że przez umowę o dzieło przyjmujący zamówienie zobowiązuje się do wykonania oznaczonego dzieła, a zamawiający do zapłaty wynagrodzenia. Oznacza to, że nawet, jeżeli usługa nas nie satysfakcjonuje, to musimy za nią zapłacić. Jeżeli jedna strona wywiązała się z umowy (nawet wadliwie), to druga także jest zobowiązana wykonać swoją część umowy. Naturalnie przysługują nam inne formy prawne, których możemy użyć, aby zły efekt został naprawiony. Źle wykonaną usługę mamy prawo reklamować.
Czego więc możemy żądać?
W takiej sytuacji przede wszystkim możemy żądać dokonania poprawki. Oczywiście poprawka wykonywana jest na koszt usługodawcy (osoby wykonującej daną usługę). Poprawka nie musi, jednak może być dokonana w dniu wykonywania usługi. Jeżeli jest to inny dzień, należy wyznaczyć odpowiedni termin, w którym osoba wykonująca usługę zobowiąże się dokonać poprawek. Gdy otrzymaliśmy inny efekt, niż ten zamierzony, możemy także odstąpić od umowy, jeżeli wady są istotne. Jeżeli natomiast wady nie są istotne, a włosy mają tylko troszeczkę odmienny kolor od ustalonego, klient może żądać jedynie poprawek lub obniżenia ceny za dokonaną usługę. Co ciekawe, względem prawa, salon może nie zgodzić się na naszą propozycję obniżenia ceny za wykonaną usługę. Klient, z uwagi na nieprawidłowe wykonanie stylizacji, może żądać zwrotu dodatkowych kosztów, które poniósł – odszkodowania np.: jeżeli w skutek działań naszego fryzjera musieliśmy udać się do specjalistów np. trychologa, czy też dermatologa, to wtedy powinniśmy udokumentować wszelkie koszty takich wizyt, a także koszty dojazdów na wizyty. Jeżeli jednak zdarzy się sytuacja, że z powodu nie udanego zabiegu u fryzjera nie możemy kontynuować naszej pracy, to odszkodowanie przysługuje nam także za utracone korzyści. Czyli za to, co mogliśmy zarobić, ale nie zarobiliśmy w skutek szkody wyrządzonej przez fryzjera. Przykładem takiej sytuacji może być modelka, która utraciła kontrakt w skutek złej stylizacji.
Możemy także dochodzić zadośćuczynienia, kiedy doznaliśmy szkody niematerialnej. W sytuacji, kiedy przez wadliwą stylizacje dokonaną przez fryzjera ucierpiały nasze dobra niematerialne, między innymi samoocena, możemy dochodzić zadośćuczynienia. Dotyczy to także sytuacji, gdy nasza skóra doznała szkód wskutek użycia nieodpowiednio dobranego preparatu.
W jaki sposób dochodzić zadośćuczynienia?
W większości przypadków wystarczy zgłoszenie się do fryzjera, który w ramach rekompensaty zaproponuje zniżkę lub zobowiąże się do naprawienia powstałej szkody. Jeżeli jednak tak się nie stanie, klient ma prawo do dochodzenia swoich roszczeń w inny sposób np. w sądzie. W takiej sytuacji przede wszystkim klient, który dokonuje reklamacji, powinien posiadać paragon za wykonaną usługę. Przydatnym będzie także zdjęcie wykonanego zabiegu oraz porównanie efektu przed i po. Niezwykle istotnym jest zbieranie wszelkich rachunków, które pomogą nam udowodnić, że musieliśmy zakupić liczne środki do regeneracji włosów.
Przed wykorzystaniem drogi sądowej należy spróbować wszelkich sposobów pokojowego załatwienia sporu.
A co powinna zawierać nasza reklamacja usług, które wykonał fryzjer?
Procedura reklamacji będzie opisana w regulaminie salonu. To tam należy szukać informacji, co powinno znaleźć się w naszej reklamacji.
Termin odpowiedzi salonu fryzjerskiego na reklamację – co mówi prawo?
Salon fryzjerski ma obowiązek ustosunkować się do złożonej przez nas reklamacji w terminie 14 dni od dnia jej doręczenia do salonu. Jeżeli w wyznaczonym terminie salon nie ustosunkuje się do reklamacji, zostanie wprowadzone domniemanie, że fryzjer zgadza się ze zgłoszonym żądaniem klienta zawartym w reklamacji. Oznacza to, że brak odpowiedzi na reklamacje jest równoznaczne ze zgodą na żądanie klienta i przyznaniem klientowi racji.
Regulamin zakładu kosmetycznego – czy może chronić fryzjera przed konsekwencjami?
Regulamin jest jednym z narzędzi ochrony właścicieli gabinetów. Należy pamiętać jednak o tym, że prawidłowy regulamin jest zgodny z prawem. Jeżeli prawo stanowi, że za określone przewinienia, odpowiada właściciel, bądź fryzjer, regulamin nie jest w stanie go przed tym uchronić.
Czy fryzjer ma prawo żądać wyższej kwoty niż ustalona na początku wizyty?
Jeżeli osoba wykonująca daną usługę bez zgody klienta i w trakcie wykonywania określonych prac dokonała dodatkowych ulepszeń usługi bez zgody zamawiającego, wówczas nie może żądać podwyższenia wynagrodzenia. Oznacza to, że o każdym ulepszeniu, bądź zmianie ceny, klient musi zostać poinformowany. Oczywiście istnieje pewien wyjątek, a mianowicie: osoba wykonująca usługę może żądać podwyższenia wynagrodzenia, tylko wtedy, kiedy mimo zachowania należytej staranności nie mogła przewidzieć konieczności dodatkowych prac – stanowi o tym artykuł 630 Kodeksu Cywilnego.