Rada Rodziców bez wątpienia pełni bardzo ważną funkcję w życiu szkoły. Zajmuje się ona gromadzeniem i wydatkowaniem środków. Wspiera szkołę finansowo, a także organizacyjnie. Rada rodziców jako organ szkoły publicznej, jak najbardziej może gromadzić pieniądze, a także wykorzystywać je na cele statutowe szkoły. Takie składki mają przede wszystkim poprawiać jakość funkcjonowania szkoły oraz wspierać uczniów w różnych obszarach.
Czy Rada Rodziców ma prawo uchwalić swój własny regulamin?
Kompetencje Rady Rodziców są określone w artykule osiemdziesiątym trzecim oraz osiemdziesiątym czwartym prawa oświatowego. To właśnie z tych przepisów wynika, że ma ona prawo ustalić swój własny regulamin, ale jego treść musi być zgodna z obowiązującym prawem. Oznacza to między innymi, że w regulaminie nie mogą znajdować się zapisy, które wskazują na dyskryminację uczniów. Nie mogą znajdować się tam także zapisy, przez które pozwalają ograniczać niektórym uczniom dostęp do środków finansowych. Jednym słowem w takim regulaminie nie może istnieć zapis, który dzieli dzieci na te, które płacą składki oraz na te, które ich nie płacą.
Jak najbardziej warto przypomnieć, że składki są całkowicie dobrowolne, a zgodnie z wytycznymi Ministerstwa Edukacji Narodowej. Dzieci nie mogą być dyskryminowane ze względu na to, czy jego rodzice dokonali takiej wpłaty.
Podstawą jest Konstytucja!
To artykuł siedemdziesiąty Konstytucji RP mówi nam, że każdy ma prawo do nauki. Nauka w szkołach publicznych także jest bezpłatna. Konkurs powinien być traktowany jako element procesu edukacyjnego, a tym samym nie można przerzucać pełnych kosztów konkursu na rodziców czy też dzieci i ustalać kryteriów opłaconej składki.
Zapis w regulaminie, że zwrot kosztów konkursu przysługuje tylko uczniom, których rodzice opłacili składkę?
Jest to klauzula niedozwolona w regulaminie. Zapis taki jest kompletnie nieważny. Z tego względu, że artykuł 84 prawa oświatowego stanowi, że Rada Rodziców może gromadzić fundusze oraz przeznaczać je na wspieranie działalności statutowej szkoły, ale nie może dyskryminować żadnych uczniów.
Co możemy zrobić, gdy Rada Rodziców stosuje regulamin niezgodnie z prawem?
Pierwszym krokiem powinna być rozmowa z dyrektorem szkoły, który jest odpowiedzialny za przestrzeganie przepisów prawa oświatowego. W pierwszej kolejności warto zwrócić się do niego z prośbą o interwencję.
Rodzice uczniów danej szkoły mają prawo do złożenia wniosku o zmianę regulaminu powołując się na powszechnie obowiązujące prawo. W przypadku egzekwowania takiej zmiany przydatne mogą okazać się podpisy zebrane od reszty rodziców. Oczywiście, jeżeli spotkamy się z odmową zmiany regulaminu, mamy prawo zgłosić tą sprawę do Kuratorium Oświaty, które nasze zgłoszenie musi rozpatrzeć.
Ostatnim i dodatkowym krokiem w takiej sytuacji może być zgłoszenie sprawy do Rzecznika Praw Dziecka, jego obowiązkiem jest banie o dobro dziecka i może on interweniować w przypadku naruszenia prawa do równego traktowania dzieci.
Podsumowując: Rada Rodziców nie ma prawa do uchwalania regulaminu, który dyskryminuje uczniów ze względu na wpłaconą składkę. Wszyscy uczniowie powinni być traktowani w równy sposób.