Bójka jest jednym z najczęściej spotykanych przestępstw przeciwko porządkowi publicznemu, którego charakter i sposób karania budzi wiele kontrowersji. Często spotykamy się z tym także w przypadku młodzieży. Warto zaznaczyć, że czasami niewinne wygłupy i niewinna sprzeczka mogą skończyć się tragicznie.
Czym jest bójka?
Bójka jest to zdarzenie między niemniej niż trzema osobami, w którym obie strony są zarówno stronami atakującymi, jak i broniącymi się. W bójce bardzo ważne jest to, że nie da się wyodrębnić osoby, która atakuje od osoby, która działa tylko w celu obrony.
Jaka jest konsekwencja prawna bójki?
Konsekwencje prawne bójki określa artykuł 158 kodeksu karnego. Każdy, to bierze udział w bójce, w której naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli następstwem takiej bójki jest ciężkie uszkodzenie ciała lub ciężki rozstrój zdrowia, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli następstwem bójki jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku.
Czy bójka jest przestępstwem ściganym z urzędu?
Jeżeli w wyniku bójki doszło do narażenia człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, nastąpił ciężki lub średni uszczerbek na zdrowiu, ofiara bójki zmarła takie przestępstwo jest ścigane z urzędu. Oznacza to, że nie wymaga wniosku o ściganie od osoby pokrzywdzonej. W przypadku jednak, kiedy nie doszło do narażenia pokrzywdzonego na wystąpienie wcześniej wymienionych skutków, a rozstrój jego zdrowia nie trwał dłużej niż 7 dni, przestępstwo to nie jest ścigane z urzędu. W takim wypadku wymaga się wniesienia prywatnego aktu oskarżenia.
Czym jest pobicie?
Pobicie jest to fizyczna napaść, nie mniej niż dwóch osób na jedną. Co więcej, strona atakowana nie może wykazywać woli starcia, a jedynie bronić się przed atakiem. Tutaj możemy wyraźnie wyodrębnić stronę atakującą od strony broniącej się.
Co grozi za pobicie?
Konsekwencje prawne pobicia określa artykuł 158 kodeksu karnego. Każdy, to bierze udział w bójce, w której naraża się człowieka na bezpośrednie niebezpieczeństwo utraty życia, ciężkiego uszkodzenia ciała lub ciężkiego rozstroju zdrowia, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Jeżeli następstwem takiej bójki jest ciężkie uszkodzenie ciała lub ciężki rozstrój zdrowia, sprawca podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. Jeżeli następstwem bójki jest śmierć człowieka, sprawca podlega karze pozbawienia wolności na czas nie krótszy od roku.
Czy sprawcą pobicia jest tylko ta osoba, która zadaje ciosy ofierze?
Oczywiście, że nie. Sprawcą pobicia jest także osoba, która namawia do zadawania ciosów oraz taka, która nie udziela pomocy osobie pokrzywdzonej, nawet jeżeli nie uczestniczy fizycznie w samej bójce.
Czy i kiedy należy zgłosić pobicia?
Oczywiście, że każde przestępstwo należy zgłosić. Bardzo ważne jest to, aby zgłoszenia dokonać jak najszybciej, ułatwi to policji identyfikowanie sprawcy. Szybkie zgłoszenie pozwoli organom na dokonanie rysopisu osoby, podanie danych oraz wskazanie świadków zdarzenia. Rozmowa ze świadkami bezpośrednio po zdarzeniu jest bardziej rzetelna, niż po upływie jakiegoś czasu, pozwala zachować im w pamięci niezbędne szczegóły, co ułatwia złapanie sprawcy pobicia. Po takim zdarzeniu bardzo ważne jest to, abyśmy udali się do lekarza na wykonanie obdukcji. W czasie takiej czynności lekarz wskaże obrażenia, jakich doznaliśmy oraz poda ich przyczynę, Co może być w kluczowe w dalszym postępowaniu.
Jak zgłosić pobicie?
Pobicie możemy zgłosić, udając się na komisariat, telefonicznie oraz w formie pisemnej wysyłając zawiadomienie do jednostki policji.