Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Zastępcza zgoda sądu na wyjazd z dzieckiem za granicę.

Wyjazd z dzieckiem za granice, zwłaszcza w sytuacji, kiedy rodzice są rozwiedzeni lub żyją w separacji to skomplikowany proces, który wymaga zaangażowania rodziców oraz bardzo często ingerencji sądu.

Zgodnie z przepisami obecnie obowiązującymi, każdy wyjazd dziecka za granicę wymaga zgody obydwu rodziców, oczywiście w przypadku, kiedy obydwoje z nich posiadają władzę rodzicielską.

Dzieje się tak, zwłaszcza ze względów bezpieczeństwa dziecka. Sytuacje kontaktów dziecka z rodzicami bywają bardzo skomplikowane i nie da się oceniać ich schematami. Każdy przypadek wymaga osobnej interpretacji, stąd też wszystkie procedury, które pozwalają nam dbać o dobro dziecka.

W przypadku, kiedy rodzice nie mogą porozumieć się, co do wyjazdu dziecka z jednym z nich za granice istnieje możliwość złożenia do sądu wniosku o wydanie zgody zastępczej na wyjazd dziecka za granicę. Zastępcza zgoda sądu stanowi prawne rozwiązanie, które stoi na straży dobra dziecka. Procedura uzyskania takiej zgody jest często bardzo skomplikowana i czasochłonna. Decyzja sądu zależy od naprawdę wielu czynników i indywidualnej analizy każdej sytuacji. Z istoty władzy rodzicielskiej wynika, że o sprawach istotnych dla dziecka rodzice rozstrzygają wspólnie, a w przypadku braku porozumienia robi to sąd. Polskie sądy w swoim orzecznictwie wskazują, że spędzenie wakacji za granicą jest sprawą istotną. Zgoda drugiego rodzica jest niezbędna, w przypadku gdy drugi rodzic ma pełnię władzy rodzicielskiej oraz gdy ograniczono mu ją, jednakże nie w kwestii współdecydowania o miejscu pobytu dziecka. Należy wskazać, że w przypadku, gdy władza rodzicielska drugiego rodzica została odebrana, zawieszona czy ograniczona nie istnieje obowiązek jej pozyskania.

Co więc zrobić, w przypadku gdy jeden z rodziców nie zgadza się na zagraniczną wycieczkę?

W takiej sytuacji możemy wystąpić do sądu opiekuńczego w Polsce o wydanie tak zwanej zgody zastępczej na wyjazd za granicę. Wniosek taki podlega opłacie w wysokości 100 zł. O wydanie takiej zgody może wystąpić rodzic, który posiada władzę rodzicielską. W tym przypadku prawo nie przewiduje przymusu adwokackiego, to znaczy, że wnioskodawca może złożyć wniosek do sądu sam. Sąd opiekuńczy rozpoznając taki wniosek posiada wymóg kierowania się przede wszystkim dobrem dziecka, a co za tym idzie może dopuścić dowód z poradni psychologicznej czy też opinii biegłego na okoliczność woli dziecka, które oczywiście może wyrazić swoje zdanie w tej sprawie.

Co powinien zawierać wniosek o wydanie takiej zgody?

Przede wszystkim powinien zawierać oznaczenie sądu, do którego kierujemy taki wniosek. Na początku powinniśmy także wyraźnie oznaczyć strony i ich dane. Pismo powinno zostać także odpowiednio nazwane i opatrzone we wszelkie elementy formalne. W rozwinięciu pisma powinniśmy wskazać stan faktyczny, czyli to, na czym opieramy swój wniosek i powody, dla których musimy taki wniosek składać. W tej części pisma jest również miejsce na wszelkie dowody. Nasze pismo powinno zostać opatrzone w załączniki naszych dowodów, jeśli jest to konieczne. Na sam koniec nie możemy zapomnieć o podpisie.

Powiązane wpisy