Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Umowa alimentacyjna sporządzona u notariusza.

Jedną z czynności notarialnych jest umowa podpisana między rodzicami o alimenty, tak zwana umowa alimentacyjna sporządzona u notariusza.

Kiedyś sporządzenie takiej umowy było możliwe tylko i wyłącznie przed sądem, jednak teraz możemy określić obowiązek alimentacyjny za zgodą obojga rodziców również u notariusza. Umowa alimentacyjna sporządzona u notariusza jest bardzo nowoczesnym i szybszym rozwiązaniem. Ostatnimi czasy metoda ta zyskuje bardzo dużą popularność wśród osób, które pragną uregulować swoje finansowe stosunki związane z obowiązkiem alimentacyjnym.

Czym jest umowa alimentacyjna?

Umowa alimentacyjna sporządzona u notariusza jest to sposób, aby taką regulację wykonać bez angażowania sądu. W polskim systemie prawnym alimenty stanowią istotny instrument ochrony osób, które nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich potrzeb. Najczęściej dotyczy to dzieci osób chorych oraz byłych małżonków. Zazwyczaj w kwestiach spornych związanych z płaceniem alimentów rozstrzyga sąd na podstawie kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, jednak w sytuacji, kiedy strony potrafią się ze sobą dogadać alternatywą jest umowa alimentacyjna, którą sporządza notariusz.

Decyzja o uregulowaniu stosunków alimentacyjnych przed notariuszem niesie za sobą dużo korzyści. Metoda ta jest dużo prostsza i szybsza, pozwala zaoszczędzić wielu formalności i czasu. Jest to też proces mniej stresujący niż droga sądowa. Niewątpliwą korzyścią tej opcji jest to, że akt notarialny jest dokumentem urzędowym, a więc posiada moc egzekucyjną. Wiąże się to z tym, że nie istnieje obowiązek potwierdzenia takiego aktu przez sąd. Także w przypadku niewywiązania się jednej ze stron z takiej umowy, druga strona może skierować taką sprawę bezpośrednio do komornika, bez ingerencji sądu.

Umowa alimentacyjna sporządzona u notariusza jest aktem prawomocnym i ma taką samą moc prawną jak orzeczenie sądowe. Bardzo istotną kwestią jest to, że w przypadku sporu rodziców zawarcie takiej umowy jest niemożliwe. Warunkiem sporządzenia umowy alimentacyjnej u notariusza jest zgoda obydwu stron, ze względu na dobro osoby uprawnionej do pozyskania alimentów. Kluczowe w tej sytuacji jest porozumienie rodziców w kwestii wysokości świadczeń, terminu świadczenia oraz formy, w jakiej będą przekazywane. Jeżeli rodzice ustalą wszystkie te kwestie, to w przypadku sporządzenia i podpisania aktu notarialnego nakłada on na jednego z rodziców obowiązek alimentacyjny.

Umowa alimentacyjna zawarta u notariusza ma taką samą moc prawną jak umowa zawarta przed sądem.

Klauzula wykonalności umowy alimentacyjnej sprawia, że dziecko reprezentowane przez rodzica chronione jest przed zaprzestaniem płacenia alimentów na jego rzecz. W sytuacji, gdy drugi z rodziców przestaje świadczyć w alimenty na rzecz dziecka, wierzyciel składa do sądu rodzinnego oryginał aktu notarialnego oraz wniosek o nadanie mu klauzuli wykonalności, a tym samym złożenie takiego wniosku uprawnia do egzekucji należnych środków przez komornika bez konieczności uzyskania decyzji sądu. Koszt sporządzenia takiej umowy alimentacyjnej u notariusza zależy od wysokości alimentów terminów płatności oraz czasu, na jaki alimenty zostaną zasądzone.

Jak powinna wyglądać umowa alimentacyjna?

Przede wszystkim taka umowa powinna zawierać podstawowe informacje, takie jak data i miejsce zawarcia umowy oraz dokładne informacje o osobach, które zawierają taką umowę (ich dane). W dalszej części umowy powinny znaleźć się obowiązki obu stron oraz określenie kwoty alimentów, jak i określenie, w jaki sposób będą one wpłacane. Pod całym dokumentem powinien znaleźć się podpis stron umowy. Naturalnie taką umowę mogą sporządzić strony między sobą, aby w przyszłości móc wyegzekwować niepłacone alimenty. Taka umowa, która nie jest sporządzona u notariusza, nie będzie jednak stanowiła aktu notarialnego, a jego egzekucja będzie dużo bardziej skomplikowanym procesem.

Powiązane wpisy