Zwolnienie L4 a wypowiedzenie umowy o pracę to zagadnienie, które budzi wiele kontrowersji zarówno wśród pracowników jak i pracodawców. Kwestie takie jak choroba i niezdolność do pracy
mogą wpłynąć na proces zakończenia stosunku pracy, dlatego kluczowe jest zrozumienie przepisów, które obecnie obowiązują. Często spotykamy się z tym, że pracownicy przekonani są o tym, że przebywanie na zwolnieniu L4 wpływa na wydłużenie okresu wypowiedzenia- ale czy na pewno tak jest?
Czym jest zwolnienie L4?
Takie zwolnienie jest dokumentem potwierdzającym niezdolność pracownika do wykonywania swoich obowiązków. Wystawiane jest ono oczywiście przez lekarza zgodnie z obowiązującymi wytycznymi.
Co o wypowiedzeniu umowy o pracę podczas zwolnienia L4 mówi kodeks pracy?
W tej sytuacji z pomocą przychodzi nam artykuł 41 kodeksu pracy. Stanowi on o tym, że pracodawca nie może wypowiedzieć umowy o pracę w czasie urlopu pracownika a także w czasie innej usprawiedliwionej nieobecności pracownika w pracy, jeśli nie upłynął jeszcze okres uprawniający do rozwiązania umowy o pracę bez wypowiedzenia. Zgodnie z przepisem, który w wyżej przytoczyliśmy – pracownik, który przebywa na zwolnieniu lekarskim podlega ochronie prawnej. Oczywiście możemy mieć tutaj do czynienia z kilkoma wyjątkami, a mianowicie artykuł 53 kodeksu pracy stanowi, że pracodawca może wypowiedzieć umowę o pacę bez wypowiedzenia jeśli nieobecność pracownika spowodowana jest chorobą trwającą dłużej niż 3 miesiące – pod warunkiem, że pracownik był zatrudniony u danego pracodawcy krócej niż miesiąc, oraz jeśli trwa dłużej niż łączny okres pobierania z tego tytułu wynagrodzenia i zasiłku oraz pobierania świadczenia rehabilitacyjnego przez pierwsze 3 miesiące – oczywiście o ile pracownik pracował w tej firmie przez co najmniej 6 miesięcy lub jeśli niezdolność do pracy nastąpiła z powodu wypadku lub choroby zawodowej.
Czy zdarzają się sytuacje, w których pracownika przebywającego na zwolnieniu nie można zwolnić?
Owszem taką sytuację reguluje kodeks pracy, który wskazuje, że pracownika nieobecnego z powodu konieczności sprawowania opieki nad dzieckiem w okresie przebywania na zasiłku opiekuńczym nie można zwolnić. Nie możemy także wypowiedzieć umowy, gdy pracownik poddany został izolacji ze względu na chorobę zakaźną.
Czy pracownik przebywający na zwolnieniu może wypowiedzieć umowę o pracę?
Jak najbardziej pracownik, które przebywa na zwolnieniu może wypowiedzieć umowę o pracę, aczkolwiek, aby była ona skuteczna, pracodawca musi mieć możliwość zapoznania się z nią.
Jaką formę powinno mieć wypowiedzenie umowy podczas zwolnienia L4?
Formę takiego wypowiedzenia reguluje kodeks pracy (Artykuł 30). Zgodnie z tym artykułem wypowiedzenie umowy powinno zachować formę pisemną, więc wypowiedzenie należy najpierw sporządzić a potem własnoręcznie podpisać. Pracodawca może taki dokument wysłać do pracownika poprzez pocztę lub drogą mailową. W przypadku gdy pracodawca decyduje się na doręczenie wypowiedzenia za pośrednictwem tradycyjnej poczty bardzo ważne jest potwierdzenie odbioru przesyłki. Nawet jeśli pracownik jej nie odbierze, mylnie myśląc, że to przedłuży jego pracę w danym zakładzie, to przyda się w tym przypadku potwierdzenie próby doręczenia.
Czy zwolnienie L4 przedłuża okres wypowiedzenia?
Wiele osób uważa, że przebywanie przez nich na zwolnieniu L4 sprawia, że czas ich wypowiedzenia się przedłuża. Należy tutaj bardzo wyraźnie sprostować., że zwolnienie lekarskie ani nawet jego kontynuacja, nie wydłużają okresu wypowiedzenia umowy o pracę.