Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Wybierz drogę do sukcesu: Zostań adwokatem lub radcą prawnym i otwórz drzwi do kariery w prawie!

Zasadniczo mamy dwa sposoby, aby dojść do wyżej wymienionych zawodów. Pierwszy z nich jest drogą „tradycyjną”, do uzyskania tytułu zawodowego konieczne jest zdanie matury (z wynikiem, jakiego oczekuje od nas wybrana uczelnia), ukończenie studiów prawniczych, zdanie egzaminu na aplikację odbycie aplikacji oraz uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu zawodowego.

Pozytywny wynik daje pełnię uprawnień
zawodowych oraz prawo do posługiwania się tytułem adwokata lub radcy prawnego.

Jak długo trwa aplikacja radcowska? Przewodnik po czasie i etapach.

Taka aplikacja trwa 3 lata zaczyna się ona wraz z początkiem każdego roku kalendarzowego.

Drugim sposobem dojścia do wymarzonego zawodu jest doktorat. W tym przypadku po zdaniu matury i ukończeniu studiów prawniczych musimy rekrutować do szkoły doktorskiej. Kształcenie w takiej szkole jest nieodpłatne i trwa 4 lata, po przygotowaniu rozprawy doktorskiej i jej publicznej obronie osoba uzyskuje stopień naukowy doktora oraz możliwość przystąpienia do egzaminu zawodowego bez ukończenia aplikacji radcowskiej, czy też adwokackiej. Dodatkowo osoby, które posiadają stopień naukowy doktora nauk prawnych oraz w okresie 5 lat przed złożeniem wniosku o wpis na listę adwokatów, łącznie przez okres co najmniej 3 lat zajmowali określone stanowiska lub wykonywały określone w ustawie czynności nie mają obowiązku nie tylko odbycia aplikacji, ale także złożenia egzaminu zawodowego. W takim przypadku wystarczy tylko wniosek o wpis na listę adwokatów lub radców prawnych.

Jakie osoby będą zwolnione od obowiązku aplikacji, a także złożenia egzaminu zawodowego?

Osoby pełniące stanowisko referendarza sądowego, starszego referendarza sądowego, aplikanta prokuratorskiego, aplikanta sądowego, asystenta sędziego lub asystenta prokuratora.

Zarówno osoby, które wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przy adwokata lub radcę prawnego na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej w kancelarii adwokackiej lub kancelarii radcy prawnego, w zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo akcyjnej.

Osoby, które były zatrudnione w urzędach organów władzy publicznej lub w państwowych jednostkach organizacyjnych i wykonywały wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane z tworzeniem projektów ustaw rozporządzeń lub aktów prawa miejscowego.

Osoby, które były zatrudnione w Trybunale Konstytucyjnym lub międzynarodowym organie sądowym, a szczególności w Trybunale sprawiedliwości Unii Europejskiej lub Europejskim Trybunale Praw Człowieka i wykonywały zadania odpowiadające czynnościom asystenta sędziego.

Która droga jest lepsza?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która droga jest lepsza. Każda z nich daje nam możliwość dużego rozwoju i nabycia nowych umiejętności.

mecenas Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Najnowsze wpisy

Szokujące! Rodzice są zmuszani do wpłat na Radę Rodziców
29 września 2024
Uwaga Uczniowie! Czy nauczyciel może wystawić kartkówkę za karę?
29 września 2024
Czy szkoła może decydować o Twoim wyglądzie? Dowiedz się, gdzie kończą się granice szkolnych zasad!
22 września 2024
Logo Małopolska

Projekt finansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.