Ostatnimi czasy bardzo często zdarza się, że nauczyciele stawiają jedynkę za coś za co nie mogą tego zrobić. Pragnę przybliżyć kilka sytuacji, w których nauczyciele nie mogą postawić ocen niedostatecznych.
Ściąganie a ocena niedostateczna – jakie są konsekwencje?
Za ściąganie nie można zostać ukaranym oceną niedostateczną. Zgodnie z przepisami nauczyciele powinni oceniać poziom wiedzy i umiejętności ucznia, a konsekwencje niewłaściwej postawy uczniowskiej mogą mieć odzwierciedlenie w ocenie zachowania ucznia, a nie w ocenie z przedmiotu. W świetle naszych przepisów nauczyciel ocenia osiągnięcia edukacyjne ucznia, a nie możemy ocenić osiągnięć edukacyjnych kogoś, kto zdecydował się ściągać. Takie zachowanie jednak świadczy o naszej postawie względem obowiązków, a więc może mieć odzwierciedlenie w ocenie z zachowania ucznia.
Brak zeszytu lub podręcznika = Jedynka? Nie ryzykuj, bądź przygotowany na każdą lekcję!
Za brak zeszytu lub podręcznika, jak i wszelkich przedmiotów geometrycznych nauczyciel nie może postawić uczniowi jedynki. Tak jak już zostało wspomniane wyżej nauczyciel ocenia osiągnięcia edukacyjne ucznia, a jego zachowanie podlega odrębnej ocenie.
Brak zeszytu, czy podręcznika nie jest wyrazem naszych osiągnięć edukacyjnych.
Ponadto w ustawie nie istnieją wymagania, określające to, czy uczeń ma nosić podręcznik, zeszyt, czy przedmioty geometryczne. To, czy uczeń stosuje się do wymagań nauczyciela świadczy o tym, jak podchodzi do swoich obowiązków, za brak wyżej wymienionych rzeczy może dostać uwagę do dziennika, a co się z tym wiąże mieć obniżoną ocenę z zachowania.
Jedynka za brak pracy domowej? Zadbaj o swoje oceny, zanim nauczyciel je wystawi!
Tutaj, podobnie jak w powyższych przypadkach uczeń, nie może otrzymać jedynki za brak pracy domowej, gdyż nie jest to jego osiągnięcie edukacyjne. Nie możemy ocenić czegoś, czego nie ma a ocenie podlegają jedynie osiągnięcia i postępy edukacyjne uczniów.
Brak pracy domowej może mieć odzwierciedlenie TYLKO w ocenie z zachowania.