Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Byliśmy świadkami wydarzeń, np. bójki w autobusie. Po jakimś czasie przychodzi do nas wezwanie do sądu w charakterze świadka. Czy naszym obowiązkiem jest uczestnictwo w rozprawie?

Świadek z definicji jest to osoba powołana przez organ prowadzący postępowanie przygotowawcze lub sądowe do złożenia zeznań dotyczących okoliczności rozpatrywanej sprawy.

Nasze zeznania, jako zeznania świadka stanowią ważny dowód w sprawie. W przypadku otrzymania wezwania do sądu stawienie się w nim jest naszym obowiązkiem.

Czy mówić prawdę?

Zgadza się, na takim przesłuchaniu jesteśmy zobowiązani mówić prawdę. Przed rozpoczęciem przesłuchania zostaniemy poinformowani o odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych zeznań lub zatajenie prawdy.

Nie mogę stawić się na wezwanie sądu.

W sytuacji, kiedy nie możemy stawić się na wezwanie należy zawiadomić sąd, podając przyczynę. Jeśli przyczyną naszego braku możliwości jest choroba lub inna przeszkoda, której nie możemy pokonać przysługuje nam możliwość przesłuchania w miejscu naszego pobytu. Oczywiście nasza choroba musi być potwierdzona przez zaświadczenie lekarza sądowego.

W przypadku braku stawiennictwa bez usprawiedliwionej przyczyny grozi nam kara grzywny. Jednak w sytuacji, kiedy będziemy uchylać się od naszego obowiązku systematycznie może dojść do przymusowego doprowadzenia na salę sądową lub kary aresztu do 30 dni w przypadku uporczywego uchylania się od stawiennictwa.

mecenas Marta Malec-Lech – Członek Zarządu Województwa Małopolskiego

Najnowsze wpisy

Prawo ma czyste ręce
16 kwietnia 2025
Czy Rada Rodziców może dzielić uczniów na tych płacących składki i niepłacących?
5 kwietnia 2025
Jestem świadkiem kradzieży w sklepie, co powinnam w takiej sytuacji zrobić? Czy za brak zgłoszenia mogą grozić mi jakieś konsekwencje?
5 kwietnia 2025
Logo Małopolska

Projekt finansowany ze środków budżetu Województwa Małopolskiego.