Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Czym jest sniffing? Czy można zostać podsłuchanym przez Internet?

Czym jest sniffing? Czy można zostać podsłuchanym przez Internet?

Wysyłając informacje za pomocą komunikatorów internetowych, maili czy korzystając z sieci internetowej, należy uważać na podejrzane linki (tzw. phishing). Warto również dokładnie sprawdzać stan techniczny naszego komputera, telefonu czy innych urządzeń elektronicznych oraz aktualne oprogramowanie antywirusowe w szczególności, gdy nasz sprzęt jest używany w miejscu ogólnodostępnym. Powyższe jest niezwykle istotne przez wzgląd na fakt, że coraz częściej w urządzeniach, z których korzystamy, osoby postronne instalują podsłuch, po to, by móc przechwycić przesyłane przez nas dane. To przestępstwo, które nosi miano tzw. sniffingu.

  1. Sniffing – co to jest i jak rozpoznać sniffing?
  2. Rodzaje sniffingu
  3. Jak zabezpieczyć się przed sniffingiem?

Sniffing – co to jest i jak rozpoznać sniffing?

Sniffing to atak, który poprzez „podsłuchiwanie” pozwala przechwycić nasze dane. Wykrycie sniffera, czy samej czynności sniffingu w praktyce może okazać się niezwykle trudne. Najczęściej osoby te korzystają z profesjonalnego sprzętu i są swego rodzaju specjalistami w swojej inkryminowanej dziedzinie.

Jak rozpoznać sniffing? Jednym z objawów świadczących o poddaniu naszego urządzenia procesowi sniffingu jest znaczne spowolnienie działania połączenia internetowego najczęściej w sposób nagły i dotychczas niezauważalny. W przypadku zainfekowania podsłuchem sieci nie ma znaczenia zarówno rodzaj wybranego przez nas oprogramowania, jak i modelu laptopa (telefonu etc.), gdyż w tej sytuacji sniffingowi ulegają wszelkie sprzęty, a jego wykrycie może być niemożliwe bez skorzystania z pomocy fachowca.

Rodzaje sniffingu

Sniffing możemy podzielić na dwie podstawowe grupy, tj. sniffing pasywny oraz sniffing aktywny. Pierwszy z nich polega na tym, że sniffer pozostaje osobą całkowicie bierną, która działa przy pomocy sieci połączonej z inną przy pomocy koncentratorów. Sniffing aktywny z kolei wymaga od przestępcy przyjęcia postawy czynnej, polegającej na kontrolowaniu przepływu danych pomiędzy odrębnymi portami.

Jak zabezpieczyć się przed sniffingiem?

Oczywiście, że tak! Podobnie jak w odniesieniu do innych pokrewnych cyberprzestępstw szczególną uwagę należy skupić na zaniechaniu wchodzenia w podejrzane linki, zwłaszcza gdy są one przesyłane z nieznanych nam kont. Używając uprzednio podesłanego nam odnośnika strony internetowej najlepiej samodzielnie przepisać i zweryfikować czy rozpoczyna się on przedrostkiem HTTPS lub HTTP, którego istnienie świadczy o rzetelności i autentyczności danej witryny internetowej. Należy także uważać na działanie publicznych hotspotów WiFi, które dla potencjalnego sniffera są idealnym miejscem do przejęcia danych. Dlatego też korzystając z WiFi w kawiarni czy będąc w innym miejscu publicznym, zwracajmy uwagę na to, by w swoim urządzeniu włączyć tryb szyfrowania poprzez usługę VPN, która uniemożliwi hakerowi rozkodowanie naszych prywatnych treści.

Sposobem na zabezpieczenie się przed sniffingiem jest także posługiwanie się wyłącznie bezpiecznymi i szyfrowanymi serwisami pocztowymi oraz komunikatorami. W każdym zaś przypadku, chcąc chronić swoje internetowe życie czy to w sferze zawodowej, czy prywatnej, warto poprosić o pomoc osobę mającą odpowiednie kwalifikacje o przeskanowanie sieci. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych sytuacji w przyszłości.