Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Czym jest profil zaufany, a czym kwalifikowany podpis elektroniczny?

Czym jest profil zaufany, a czym kwalifikowany podpis elektroniczny?

O powyższych pojęciach bardzo często się słyszy i niestety mylnie ze sobą łączy. Profil zaufany to nic innego jak nasza elektroniczna tożsamość. W profilu zaufanym znajdują się nasze dane osobowe, w tym data urodzenia, dane adresowe, PESEL oraz NIP. Głównym zadaniem profilu zaufanego jest potwierdzić w sieci nasze dane personalne, najczęściej podczas urzędowej czynności, które coraz częściej możemy wykonać bez wychodzenia z domu. Profil ten umożliwia złożenie podpisu zaufanego. Z kolei kwalifikowany podpis elektroniczny to podpis zrównany z podpisem własnoręcznym, uzyskiwany dzięki posiadaniu specjalnego certyfikatu. Dzięki niemu można zawierać umowy na odległość, której to opcji nie posiada profil zaufany.

  1. Jak założyć profil zaufany?
  2. Co daje nam założenie profilu zaufanego?
  3. Jak założyć kwalifikowany podpis elektroniczny?
  4. Jakie dokumenty można asygnować kwalifikowanym podpisem elektronicznym?

Jak założyć profil zaufany?

Do założenia profilu zaufanego wymagane jest posiadanie bankowości elektronicznej w jednym z następujących placówek bankowych: PKO BP, Inteligo, Santander, Bank Pekao, mBank, ING, Millennium Bank, Alior Bank, bank spółdzielczy (możesz sprawdzić, czy twój bank potwierdza profil zaufany), BNP Paribas, BOŚ Bank, Bank Credit Agricole, Getin Bank lub konto zaufane Envelo. Ewentualnie wymagane jest posiadanie dowodu osobistego z warstwą elektroniczną tzw. e-dowód i czytnik NFC bądź też wspomniany kwalifikowany podpis elektroniczny.

Co daje nam założenie profilu zaufanego?

Założenie profilu zaufanego przede wszystkim daje nam nieograniczony dostęp elektroniczny do urzędów, a tym samym załatwianie spraw on-line, takich jak, np. złożenie wniosku o dowód osobisty, zarejestrowanie się jako osoba bezrobotna w powiatowym urzędzie pracy, sprawdzenie liczby posiadanych punktów karnych, weryfikowanie danych w systemie PESEL itp.

Jak założyć kwalifikowany podpis elektroniczny?

Kwalifikowany podpis elektroniczny powstaje poprzez jego zakupienie u jednego z certyfikowanych dostawców, których lista umieszczona jest na stronie internetowej Narodowego Centrum Cyfryzacji. Wówczas otrzymujemy specjalny zestaw składający się z karty kryptograficznej, na której jest zapisany certyfikat kwalifikowany, czytnik kart (podłącza się go do komputera) oraz oprogramowanie, które należy zainstalować. W zależności od producenta kwalifikowany podpis elektroniczny posiada ważność od roku do trzech lat. Po ich upływie należy odnowić zestaw, a jego cena waha się w okolicach 300,00 złotych brutto.

Do kręgu dostępnych na rynku elektronicznych podpisów kwalifikowanych należą: Sigilium Sign, Szafir 2.0, proCertum SmartSign czy PEM-HEART 3.9 oraz SecureDoc 2 firmy EuroCert.

Jakie dokumenty można asygnować kwalifikowanym podpisem elektronicznym?

Jak już wcześniej wspomniano, kwalifikowanym podpisem elektronicznym można podpisywać umowy gospodarcze, cywilno -prawne, dokumenty urzędowe, w tym dokumenty w ZUS, czy w urzędzie skarbowym, składać deklaracje podatkowe itp. Podobnie jak przy pomocy profilu zaufanego, kwalifikowanym podpisem elektronicznym można potwierdzać swoją tożsamość w sieci, np. biorąc udział w przetargach, aukcjach, w kontaktach z urzędami oraz w komunikacji pomiędzy pracownikami jednostek w administracji publicznej.