Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Przestępstwo w cyberprzestrzeni, czyli czym jest phishing?

Przestępstwo w cyberprzestrzeni, czyli czym jest phishing?

Rozwój technologii i nauki zaowocował koniecznością gromadzenia i wyszukiwania danych za pomocą witryn internetowych. Obecnie niemal w każdej dziedzinie życia i na każdym jego etapie korzystamy z przeglądarek internetowych. Wykonując zakupy, płacąc rachunki czy zamawiając jedzenie, posługujemy się Internetem. Wygoda i łatwa dostępność w przesyłaniu informacji może nie tylko pomagać w życiu codziennym, ale także stać się sposobem na popełnianie czynów niedozwolonych w wirtualnej rzeczywistości. Jednym z przestępstw często w ostatnich latach stosowanych w sieci jest phishing. Słowo to odpowiada w języku angielskim słowu fishing, co oznacza „łowienie”. Zgodnie z definicją, phishing to nic innego jak swego rodzaju „przynęta”, za pomocą której wpadamy we wcześniej przygotowaną sieć (nie internetową), w celu pozyskania naszych danych osobistych, takich jak: PESEL, numer i seria dokumentu, numer karty kredytowej, kod pin, itp.

Phishing – co to jest i jak rozpoznać to przestępstwo?

Osoby stosujące phishing najczęściej korzystają lub tworzą specjalnie do tego przeznaczone witryny internetowe. Swoim wyglądem odpowiadają one np. stronie internetowej banku czy popularnego serwisu, za pomocą którego można wykonać zakupy przez Internet. Dzięki stworzeniu wizualnego wrażenia na odbiorcy, że korzysta on z realnego i znanego produktu tworzy się mylne wyobrażenie o jego prawdziwości. Czując się bezpiecznie konsument chętniej i w sposób samodzielny przesyła loginy i hasła, dane osobowe, numery karty bankowej, w tym PESEL oraz inne dane umożliwiające ich wykorzystanie przez sprawcę przestępstwa.

Jednym z przykładów phishingu jest tzw. phishing e-mail. Wówczas złodzieje podsyłają fałszywe e-maile lub SMS-y, w których polecają użycie zainfekowanego linku. Kliknięcie w link skutkuje natychmiastowym pobraniem naszych danych chronionych. Następnie dane te wykorzystuje się do wyłudzenia środków pieniężnych z naszego rachunku bądź w naszym imieniu.

Czy istnieje możliwości rozpoznania phishingu? Tak, i jest ich kilka! Wiele zafałszowanych treści zawiera błędy np. ortograficzne, językowe czy gramatyczne. Warto zwrócić także uwagę na zapisy adresów mailowych, które po ich analizie mogą wydawać się niepełne bądź nieprawidłowe. Przykładowo w miejsce litery „l” może być zastosowana litera „i” lub inne podobne zabiegi.

Jak się chronić przed phishingiem w sieci?

Phishing to przestępstwo i zarazem metoda coraz częściej wykorzystywana przez złodziei do wyłudzenia danych osobowych. Jak się przed tym chronić? Przede wszystkim trzeba być czujnym. Szczególnie wtedy, gdy korzystamy z danej witryny i wymaga się od nas podania danych o charakterze wrażliwym. Posługując się wyszukiwarkami czy witrynami internetowymi, należy dokładnie sprawdzać, a najlepiej własnoręcznie wpisywać adresy stron internetowych. Ponadto warto, aby na urządzeniu, z którego zazwyczaj korzystamy zainstalować oprogramowanie antywirusowe pozwalające wychwycić wszelkie podejrzane ruchy sieci.

Chroniąc swoje dane w sieci, warto często zmieniać hasła, unikać opcji oznaczonej „zapamiętaj hasło” czy też nie wysyłać danych poufnych w wiadomościach prywatnych przy pomocy komunikatorów społecznościowych. Jeśli przed przystąpieniem do „transakcji” mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy skontaktować się za pośrednictwem infolinii z daną instytucją czy firmą po to, by uzyskać informację co do faktycznych warunków danej umowy/operacji internetowej.