Telefon
505996878
Email
kontakt@akademiaprawa.com

Telefon Zaufania. Trudna sytuacja dzieci i młodzieży w Polsce

Telefon Zaufania. Trudna sytuacja dzieci i młodzieży w Polsce

Każdego roku w Polsce coraz więcej dzieci oraz nastolatków pada ofiarą różnego rodzaju przemocy. Dzieje się tak najczęściej w środowisku rodzinnym, szkolnym, czy w kręgu znajomych. Powodów, dla których dochodzi do szykanowania, obrażania, manipulowania, czy nawet użycia agresji fizycznej jest bardzo wiele. W obecnych czasach częściej niż dotychczas młodzież zostaje poddawana ocenie nie tylko w aspekcie osiąganych przezeń wyników w nauce. Odmienne zdanie, ubiór, czy nawet nieprowokacyjne zachowanie, może zostać odebrane przez drugą stronę jako powód do ataku. Dlatego też każda jednostka musi pamiętać, że ma swoje prawa, które podlegają ochronie roztaczanej przez odpowiednie instytucje. Szukając pomoc, można skorzystać np. z Telefonu Zaufania.

  1. Gdzie szukać pomocy, czyli Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111
  2. W jakich sprawach dzwonić do Telefonu Zaufania?
  3. Zalety Telefonu Zaufania

Gdzie szukać pomocy, czyli Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży – 116 111

Przez wzgląd na rosnącą liczbę przestępstw, jakie doświadczają osoby wchodzące w wiek nastoletni oraz dzieci, zadecydowano o podjęciu działania mającego na celu umożliwienie najbardziej doświadczanym podmiotom do skorzystania z bezpośredniej pomocy specjalistów, których rola skupia się na udzielaniu najmłodszym potrzebnego wsparcia. Konsultanci Telefonu Zaufania są grupą wykwalifikowanych pedagogów, psychologów, jak również innych specjalistów oraz osób zainteresowanych niesieniem niezbędnej, całodobowej pomocy. Dzwoniąc pod numer 116 111, każdy małoletni otrzyma rzeczowe i merytoryczne wyjaśnienie problemu, a przede wszystkim psychologiczne zrozumienie. Młodzież i dzieci konsultując się z rozmówcami, mogą wspólnie zastanowić się nad przyczyną pojawiających się kłopotów oraz uzyskać wiedzę na temat możliwości odnalezienia drogi pomocy, czy to u organów ścigania, czy też  psychologów lub terapeutów.

W jakich sprawach dzwonić do Telefonu Zaufania?

Kontaktując się z osobą znajdującą się po drugiej stronie linii telefonicznej numeru 116 111, możemy podzielić się najbardziej skrywanymi i intymnymi szczegółami naszego życia. Dzwoniąc do Telefonu Zaufania, pozostajemy bowiem całkowicie anonimowi. Konsultanci nie wymagają podania danych personalnych dzwoniącego ani jego adresu zamieszkania, skupiając się jedynie na kwestii rozwiązania przedstawionego problemu. Młodzież może podzielić się rozterkami ze swojego życia miłosnego czy porozmawiać o relacjach koleżeńskich. Wszyscy zaś, czy to nastolatkowie, czy dzieci, bez skrępowania winni wyjawić kłopoty pojawiające się w szkole, np. związane z edukacją, trudnymi relacjami na linii uczeń – nauczyciel bądź też tymi istniejącymi między rówieśnikami. Telefonujący powinni kontaktować się także w sytuacjach stresujących, lękowych, a przede wszystkim przemocy związanej z bezpośrednim zagrożeniem ich życia, zdrowia, zwłaszcza gdy agresorem są osoby dla nich najbliższe.

Zalety Telefonu Zaufania

Do grupy pozytywów wynikających z utworzenia Telefonu Zaufania należy zaliczyć: anonimowość, bezpłatność, bezpieczeństwo, dyskrecję oraz fachowość.

Każdy dzwoniący pod Telefon Zaufania może mieć pewność, iż jego połączenie nie pozostanie bez odpowiedzi, a zasygnalizowany kłopot zostanie kompleksowo rozwiązany. Jak powszechnie wiadomo, nie jest łatwo zwierzać się z takich problemów, lecz w przypadku ich wystąpienia nie należy czekać na ich pogłębianie się. Niekiedy warto, krępując się przed zwierzaniem się ze swoich problemów rodzicom, porozmawiać z osobą obcą, bezstronną, a do tego posiadającą odpowiedni poziom empatii i wiedzy.

Dlatego też, w sytuacji kryzysowej, gdy myślisz, że nie masz „wyjścia”, nie wahaj się, dzwoń do Telefonu Zaufania pod numer 116 111 i zasięgnij rzetelnej pomocy!